Great results for the Capital Junior swimmers at the Nationals

2016 New Zealand Junior Championships, February 2016 – Capital Swim Club’s Results

A total of 20 junior swimmers from Capital Swim Club converged on the Sir Owen G Glenn National Aquatic Centre in Auckland to compete at the 2016 NZ Junior Championships on 19-21 February 2016.  A total of 8 individual medals (4 Gold, 1 silver, and 3 Bronze), 1 relay medal, and many personal bests were achieved by the team.   Congratulations to ALL swimmers!!  Once again a huge thank you to all parents who worked tirelessly to fundraise to get the swimmers to this meet.

Our medal winners included:

  • Tamrah Titcombe (11 years) - 3 Gold (200m Individual Medley, 100 and 200m Backstroke) and 2 bronze (200m and 100m freestyle) medals. 
  • Anna Tirikatene (11 years) – 1 Gold (50m Freestyle) and 1 Silver (50m Backstroke), plus a Silver medal in the Girls 12 and under 200m Freestyle relay
  • Gianpasquale Moreno (10 years) – 1 bronze medal (100m Butterfly).

A full summary of all swimmer’s results is listed below:

Girls 12 and under, 400m Freestyle

#14, Tamrah Titcombe, 5:00.00

Boys 12 and under 400m Freestyle

#17, Sam Brown, 5:04.47

Girls 10 and under, 50m Breastroke

#10, Kaela Bettany, 45.54

Boys 10 and under 50m Breaststroke

#18, Aidan Chesney, 48.24

Girls 11, 50m Breastroke

#25, Gabriella Jacobs, 42.50

Boys 11, 50m Breastroke

#21, Nicholas The, 44.21

Girls 11, 200m Backstroke

#1, Tamrah Titcombe, 2:39.49

#8m, Anna Tirikatene, 2:46.18

Boys 11, 50m Backstroke

#5, Maxwell Sheppard-Morison, 2:43.72

#8, Alex Esposito, 2:47.45

Girls 12 and under, 400m Individual Medley

#15, Lea Muellner, 5:53.16

Boys 12, 200 Breastroke

#18, Sam Brown, 3:10.81

Girls 10 and under 50m Freestyle

#13, Estee Jacobs, 34.42

Boys 10 and under 50m Freestyle

#11, Gianpasquale Moreno, 34.23

#26, Noah Culver, 36.05

Girls 11, 50m Freestyle

#1, Anna Tirikatene, 30.22

#5, Tamrah Titcombe, 30.53

#14, Gabriella Jacobs, 31.80

Boys 11, 50m Freestyle

#21, Jonas Lilley, 32.18

#22, Alex Esposito, 32.36

Girls 10 and under, 200 Breastroke

#6, Kaela Bettany, 3:27.78

Boys 10 and under, 200 Breastroke

#13, Aidan Chesney, 3:44.09

Girls 10 and under, 50m Backstroke

#14, Kaela Bettany, 40.18

#36, Estee Jacobs, 42.72

Boys 10 and under 50m Backstroke

#28, Noah Culver, 43.38

Girls 11, 50m Backstroke

#2, Anna Tirikatene, 34.85

#5, Tamrah Titcombe, 35.56

Boys 11, 50m Backstroke

#4, Maxwell Sheppard-Morison, 35.44

#13, Alex Esposito, 36.84

#32, Nicholas Teh, 41.57

Girls 10 and under, 200 Freestyle

#12, Kaela Bettany, 2:49.83

Boys 12, 50m Backstroke

#32, Sam Brown, 37.43

Girls 11, 200m Freestyle

#3, Tamrah Titcombe, 2:21.54

#11, Anna Tirikatene, 2:31.33

#13, Gabriella Jacobs, 2:31.65

Boys 11, 200m Freestyle

Alex Esposito, 2:42.51

 

 

Girls 10 and under, 50m Butterfly

#4, Estee Jacobs, 36.19

#9, Kaela Bettany, 37.58

Boys 10 and Under, 50m Butterfly

#7, Gianpasqualle Moreno, 37.90

Girls 11, 50m Butterfly

#6, Gabriella Jacobs, 34.04

#41, Hera de Groot, 37.82

Boys 11, 50m Butterfly

#32, Jonas Lilley, 38.17

#34, Alex Esposito, 38.94

#35, Maxwell Shepard-Morrison, 38.99

DQ, Nicholas Teh

Girls 12, 50m Butterfly

#8 Lea Muellner, 32.68

$65, Tommi Davie, 36.66

#66 Annie Jameison, 37.05

Boys 12, 50m Butterfly

#30, Luke Grover, 35.29

#39, Eligh Ashby, 36.57

Girls 10 and under, 100m Backstroke

#25, Kaela Bettany, 1:30.97

#28, Estee Jacobs, 1:35.72

Boys 10 and under, 100m Backstroke

#17, Gianpasquale Moreno, 1:31.97

Girls 11, 100m Backstroke

#1, Tamrah Titcombe, 1:15.45

#5, Anna Tirikatene, 1:16.77

Boys 10 and under, 100m Butterfly

#3, Gianpasquale Moreno, 1:28.17

Girls 11, 200m Individual Medley

#1, Tamrah Titcombe, 2:44.12

#19, Anna Tirikatene, 2:56.40

Boys 11, 200m Individual Medley

#18, Nicholas Teh, 2:59.47

#21, Alex Esposito, 3:04.00

Girls 12, 200m Individual Medley

#17, Lea Muellner, 2:45.45

Boys 10 and under, 100 Breastroke

#18, Aidan Chesney, 1:48.35

Girls 10 and under, 100m Freestyle

#10, Estee Jacobs, 1:14.96

Boys 10 and under, 200m Individual Medley

#8, Gianpasquale Moreno, 3:08.10

Girls 11, 100m Freestyle

#3, Tamrah Titcombe, 1:06.73

#8, Anna Tirikatene, 1:08.92

#12, Gabriella Jacobs, 1:09.45

Boys 11, 100m Freestyle

#18, Jonas Lilley, 1:11.38

#20, Alex Esposito, 1:11.83

DQ, Nicholas Teh

Girls 12 and under, 200m Freestyle

#17, Lea Muellner, 2:55.95

#29, Caterina Moreno, 3:11.02

Boys 12 and under, 200m Butterfly

#12, Luke Grover, 2:56.23